Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliKayıt OlLatest imagesAramaGiriş yap

Metin üzerinde anlayamadıklarım 1

3 posters
YazarMesaj
kerem aslan

Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Empty
MesajKonu: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime14/10/2010, 02:12

Merhaba,
Aşağıdakiler için yardımınız haricinde sormak istediğim bir iki şey olacak;
1. Neden belge altında hem rumi hem hicri tarih var. Bunlar bırakın hereke, harfin kendi nokta-çizgisi bile yok okuyamıyorum, bunların rika olarak yazılı biçimleri nerden bulabilirim(hicri ve rumi ay adları yani).
2. Belgenin en üstinde bulunan "hu" ALLAH yazısı, evrak hakkında bir dua mahiyetimi taşır. Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler.

En son kerem aslan tarafından 13/12/2010, 08:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
suretpezir

suretpezir

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime15/10/2010, 07:46

...çakeraneme ait olmak...------------------------mülhakat
..........--------------------------------------------sabıkı / sabıkî
[emin değilim (güne)] işar-ı mahalli-----------------...derakab..
(.........)--------------------hükm-i(.....) --------------müşar'ün ileyh
olmakla------------------------------------------------ (........)
iğramları
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime15/10/2010, 09:31

1:Osmanli Devletinde Hicri 1205 (1790) yilindan itibaren malî Isleri tanzim etmek için kullanilan takvimin adi. Osmanlilar, diger Islâm devletlerinde oldugu gibi bütün Isleri ni Hicri tarih esasi üzerinde yürütüyorlardi. Daha sonralari bir takim, malî gerekçeler sebebiyle resmî islemlerde Hicri tarihi birakarak günes
esasina dayali tarihleme sIstemine geçIlmistir. Baslangiç tarihi M.S 594 tür. Mart ayi ile baslamaktadir. Hicri takvim ayin hareketlerine göre tesbit edildigi için Semsi takvime göre 1 yili, on bir gün önce tamamlar. Bu fark 33 senede Semsî
takvime bir yillik bir fark yapar. Bunun için her otuz üç yilda, bir yil düsülerek Semsî sene ile mutabakat saglanmaktaydi. Düsülen bu seneye "Sivis senesi" denir. DüzeltIlmemis Julien takvimine göre ayarlanmis oldugu için Rumî Takvim
ile miladi takvim arasinda 13 günlük bir fark vardir. Bu fark 1582'de Gregorien takviminde yapilan 10 günlük düzeltmenin 1900 yilinda 13 güne çikmasindan dogmaktadir. 1871 yilinda Cevdet Pasa,baskanliginda kurulan komisyon münasebetiyle kaleme aldigi "Takvimul-Edvar" adli eserde,bu takvimin, Semsî aylar esasina göre Kamerî hesapla tesbit edIlmesinin dogurdugu mahzurlari ortaya koymaktadir. Bu takvimOsmanli Devleti'nin sonuna kadar yürürlükte kalmistir.Rumî takvim, 1871'de hicret esas alinarak yeniden şekillendirIlmistir. Baslangiç tarihi, Miladi 23 Eylül 622 olarak alinmistir.Aylar Semsî olarak hesaplandigi isin Hicrî-Kamerîtarihe göre her otuz üç yilda bir yil geri kalmaktadir.
(alıntı yeri:http://www.ikiyabanci.com)
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime15/10/2010, 09:34

Zannederim tarihlerde kısaltmayı pratik olduğu için tercih etmişler.
Bu onlara zor gelmiyordu.bu konuda mehmet eminoğlnun
osmanlı vesikalarını okumaya giriş kitabını birde dündar gündayın arşiv belgelerinde
siyakat yazısı isimli kitabını tavsiye ederim.
2:belgelerin başında sıklıkla kullanılan'' bihi ''lafzı
besmelenin kısaltılmasıdır.
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime15/10/2010, 09:52

Kerem Kardeşim bunlarda işine yarar sanıyorum.
Hicrî / Arabî Aylar....................Sembolü Kaçıncı Ay Oldukları
Muharrem........... ....................Mim harfi I. ay
Safer........................................Sad harfi II. ay
Rebi‘ü’l-evvel (R.Evvel)............ Ra, elif harfleri III. ay
Rebi‘ü’l-âhir (R.Ahir)................. Ra harfi IV. ay
Cemâziye’l-evvel (C.Evvel).......Cim, elif harfleri V. ay
Cemâziye’l-âhir (C.Ahir)........... Cim harfi VI. ay
Receb..................................... Be harfi VII. ay
Şaban..................................... Şın harfi VIII. ay
Ramazan................................ Nun harfi IX. ay
Şevval..................................... Lam harfi X. ay
Zilka‘de (Z.Kade)......................Zel, elif harfleri XI. ay
Zilhicce (Z.Hicce).......................Zel harfi XII. ay

kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime16/10/2010, 14:18

İsa kardeş açıklamaların için çok teşekkür ederim, vaktin için de...
Benim merakım şuydu; elimdeki evraklara baktığım zaman altta, evrakın kaleme alındığı gün hem hicri hem de rumi tarih atılıyor. Ben neden buna gerek duyulduğunu merak ettim. Şöyleki, 11 Safer 305 ve 17 Teşrin-i evvel 303 (29 ekim 1887). Yazmış olduğun kısaltmaları biliyorum, yinede teşekkür ederim. Benim sorduğum, mesela rika ile safer yazıyor(açık) tabii "f" nin üzerinde nokta yok, teşrinevvel yazıyor ama gel de oku. Ben bunların yazılışları elinizde var mı diye sormuştum. Örneğin ramazan, zilkade vs. vs.
"Bihi" içinde teşekkür ederim, burada internet herzaman sağlıklı bilgi sağlamıyor. İnternette bunun "hu" olduğunu söylüyor, bende "h" nin ucunda niye kuyruk var diye içten içten düşünürken sen onun "bihi" olduğunu söylediğinde bende başdaki kuyruğun hikmetini anlamış oldum, tekrar teşekkürler. Ben Ali Kemal Belvireanlı'nın iki kitabıyla başladım ama en yakın fırsatta bahsettiğin kitapları alıcam. Neticede bahsettiğin kitaplar tam bu iş için. Rahmetli belviranlının kitapları pek detaylı değil.
Umarım bende ilerde meseleyi geliştiririm. Çünki insan hiç rastlamadığı bir kelimeyi okuken doğru olup olmadığını bilemiyor. İşin zoru bu.
Sağlıcakla...
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime16/10/2010, 14:19

Suretpezir kardeşe de çok teşekkürler yardımları için...
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime16/10/2010, 17:05

Yukarıda cevap alamadıklarım acaba aşağıdakiler olabilirmi. Teşekkürler.

En son kerem aslan tarafından 13/12/2010, 08:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime17/10/2010, 03:08

Kerem Kardeş kelimelerin bağlamından kopuk olması okumayı zorlaştırıyor.Metni bir bütün olarak koyarsan daha kolay okunur.
ŞEHREMİNİ ADINA MAZHAR!
MEBLEĞ-İ TAVARÜD
HUKM-İ MÜNİFİNE
ERTESİ GÜNÜ BURACA YA DA BORCA
benim okuyuşumda bu şekilde .
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime19/10/2010, 02:40

Selamlar,
Üstad bu tam metin ama şu aralar izafet kesreleri Allah'a emanet sallıyorum bazen. Kimi zaman yerine oturuyor. Bir kontrol rica eder saygılar sunarım.
Kerem

En son kerem aslan tarafından 13/12/2010, 08:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime19/10/2010, 10:01

Kerem Kardeşim ;metin çok güzel yazılmış incelerken keyif aldım.Altı çizili kelimelerden okuyabildiklerimi yazdım inşallah vakit bulduğumda metnin tamamını incelerim.Ayrıca okuma işinde oldukça iyisin.Tebrik ederim.
1:mütezammın
2:mazaarrı
3:rehin ......
4:ve acile
5:sıhhatinin ve sahih olmadığı
6:....emare
7:
8:acizide
9:beyan eyledüğünü
10:geru durulmayup
11:atebe-i ulya
12:fermanı şani-i hazreti şehriyari
13:veliyyünni'mete
14:ayruca ol vakt
15:bildirilmişdi ve saye-i esaliş vaye-i cenab-ı tacı daride
16:ma'rufdur
17:
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime19/10/2010, 10:11

İsa kardeş,
Yardımın için teşekkür ederim. Okumam yönündeki yorumun beni onurlandırdı. Elimde metin çok ve bunları paylaşacağım ve dahasını da arşivden inşallah almaya çalışacağım(vakit meselesi).
Sağlıcakla,
kerem
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime20/10/2010, 01:26

Merhaba,

İlk satırın sonlarına doğru TEZKİRE-İ ALİYYE mi yoksa TEZKİRE-İ ALİ midir??

No 2 - Mazaarrı kelimesini hiç bir yerde bulamadım??

No 6 - "bir gûna emare - herhangibir emare" olacak.

No 12 - kelimede "şani-i" kelimesi bana "se" ile yazılmış gibi geldi acaba bu sani-i olmasın (ferman-ı sani-i = ikinci ferman??)....bildiğim kadarıyla "şan" kelimesi "şın" ile yazılıyor ve bu pek şın'a benzemiyor.

No 15 - Esaliş kelimesinede rastlayamadım?? Bu, "saye-i asayiş vaye-i cenab-ı tacdaride" olmasın??

Saygılar...
isaakalan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime20/10/2010, 05:41

S.A.
Kerem Kardeşim tam da çalışmadığım yerden sordun.dedimya iyi bir okuyucusun.Tereddüt ettiğim yerleri eksiksiz yakaladın.
TEZKİRE-İ ALİYYE-İ KELİMESİNDE NOKTA GİBİ BİR ŞEY VAR OZAMAN ALİNİ OLMASI GEREKMEZ Mİ.OZAMANDA CÜMLENİN AKIŞI BOZULUYOR.
no2 : mazarrı :zararları anlamına geliyor . ayrıca rehin kelimesinden sonraki kelime ikan olmalı sağlam bilgi anlamına geliyor ki konuyla ilgili gibi.
no6:güne kelimesini sözlükte bulamamıştım tesbitin doğru.
NO 12.fermanı sani okunması doğru gibi ben fermanın övgü ifade eden bir kelimeyle devametmeli diye düşünmüştüm.
no15:asayiş şeklinde okunması da doğru zaten peşinden gelen kelimede tekrarı var Esaliş çok saçma olmuş. devamında gelen tacı dari okunuşu daha isabetli .
ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM.
kerem aslan

MesajKonu: Geri: Metin üzerinde anlayamadıklarım 1   Metin üzerinde anlayamadıklarım 1 Icon_minitime20/10/2010, 07:41

Değerli üstad,
Allah razı olsun. Kafanı daha fazla şişirmeyeyim.
Sağlıcakla,
Kerem
(Benim derdim bitmez 1-2 gün sonra yine bir evrak ile gelirim.)

Metin üzerinde anlayamadıklarım 1
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-